ÖNYP Felhasználás – Számoljunk Együtt!
Az önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP) lakáscélú felhasználása komoly döntés, hiszen nemcsak a jelenlegi pénzügyi helyzetedet befolyásolja, hanem a jövőbeni megtakarításaidra és az elért hozamaidra is hatással lehet.
A korábbi cikkemben már beszéltem arról, hogy általánosságban mikor éri meg felhasználni az ÖNYP-ben lévő pénzt. Most azonban a számításokra fókuszálunk, hogy segítsek jobban megérteni a lehetőségeidet.
A Kulcsdátum
Fontos tisztában lenni azzal, hogy a felhasználható egyenleg a 2024. szeptember 30-i állapot alapján kerül meghatározásra. Az ezt követően befizetett összegek – például az SZJA kedvezmény igénybevételéhez történő befizetések – nem számítanak bele az itt igényelhető összegbe.
Épp ebből következik, hogy a kibocsátott számla legkorábbi időpontja 2024. október 01 lehet. Célszerű a számlákat egy csokorba gyűjtened, mert legfeljebb három alkalommal lehet élni ezzel a lehetőséggel 2025. december 31-ig.
Hogy pontosan milyen határidőket kell betartani és hogy a folyamat elő- vagy utófinanszírozott, arról itt olvashatsz tájékoztatót.
Mire Fordítható Az Összeg?
Röviden tömören: korszerűsítésre vagy felújításra. Már csak az a kérdés, hogy mi számít annak.
Felhasználhatod a pénzt például a következő célokra:
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső, illetve külső hálózatának kiépítése vagy cseréje,
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
- fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,
- az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
- a külső nyílászáró beépítése, cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkány, küszöb létesítése, cseréje vagy felújítása,
- tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése,
- klímaberendezés beépítése, cseréje,
- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,
- belső tér felújítása (beleértve például a padló, belső nyílászáró, szaniter, galéria, belső lépcső, lámpák felújítását vagy cseréjét)
- azonos helyrajzi számon található, de nem lakáscélú épület felújítása,
- kerítés építése,
- gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása,
- terasz, loggia, erkély, előtető építése,
- térburkolat, illetve külső lépcső készítése, cseréje,
- télikert kialakítása,
- akadálymentesítési munka;
- alapozási szerkezet megerősítése,
- beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje,
- használati melegvíz rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,
- szabályozott szellőzési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, valamint
- szennyvíz tisztítására és elhelyezésére szolgáló egyedi szennyvízkezelő berendezés vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárgy telepítése vagy cseréje,
építőanyag beszerzése.
Megéri felhasználni?
Ahogy látod, nagyon sok olyan tétel van a lehetőségek között, amik vagy hoznak neked pénzt, vagy nem. (pl a konyhabútor cseréje nem feltétlen a jövedelemtermelésről szól)
Az ÖNYP-ből történő felhasználás során az egyik legnagyobb veszteség a jövőbeni hozamok elmaradása lehet. Elvégre a már felhalmozott tőke ugyanúgy dolgozik tovább, mint ahogy eddig is tette, és számodra a nyugdíjcélú megtakarítás megléte későbbiekben mondhatni, hogy létkérdés lesz.
Ezt a tőkét ne azért használd fel, mert adják! Ha élsz a lehetőséggel, akkor azért használd fel, mert többet érsz el vele számszakilag, mint amire mennél a felhasználás nélkül.
Kalkuláljunk!
A döntés meghozatalához mindenképpen számolnod kell:
Hogyan használd a kalkulátort?
- A meglévő összeghez a 2024. szeptember 30-ai állapotot írd, mert a pénztár is ezt fogja figyelembe venni
- A hozamhoz a nettó hozamot írd be (a költségek levonása után, mivel ténylegesen ennyivel növekszik a pénzed). Ha ezzel megakadnál, akkor sem a legutóbbi évek kiemelkedő hozamát vedd alapul, hanem az elmúlt 10 évet. Ez nagyjából 3-6% környékére fog neked kijönni éves szinten.
- A hitelek kamatánál azt a hitelkamatot írd be, amelyik lakáscélú hiteledhez fel szeretnéd használni (vagy ha még nincs, akkor az új hitel kamatát írd ide), a futamidőhöz pedig a még hátralévő időt
ÖNYP és Hitel Kalkulátor
Önkéntes Nyugdíjpénztár
Hitelek
Összesítés
Személyre Szabott Segítség
Ha a kalkulátor alapján még mindig bizonytalan vagy a döntésben, ne aggódj! Pénzügyi tanácsadóként segítek átlátni a lehetőségeket, és személyre szabott tanácsot adni. Töltsd ki az alábbi űrlapot, és hamarosan visszahívlak!
Összegzés
Az ÖNYP felhasználása remek lehetőség, de csak akkor, ha alaposan átgondoltad a döntést. A pénztári megtakarításod jövőbeni hozamai, a hiteltörlesztéssel elért megtakarítás, valamint az aktuális pénzügyi helyzeted egyaránt fontos tényezők. Használd a kalkulátort, és ha szükséged van további segítségre, fordulj hozzám bizalommal!