Hogyan tudod az év végi adóoptimalizálás hasznát venni a véghajrában?
Az év végi adóoptimalizálás különösen fontos, elvégre ekkor áttekintheted a céges pénzügyi helyzeted. Ha már áttekinted, akkor egyben használd is ki a rendelkezésre álló adóoptimalizálási lehetőségeket. Egy jól átgondolt stratégia nemcsak az idei évet zárhatja sikeresen, hanem a jövő év stabilitását is megalapozhatja.
Íme az 5 legfontosabb pont, amit vállalkozóként az adóoptimalizálás témájában megtehetsz:
1. Osztalékkivétel tervezése: miért most?
Az osztalékkivétel nem csupán a vállalkozás pénzügyeit, hanem a magánszemélyként fizetendő adókat is érinti. Az alábbiakat érdemes szem előtt tartani:
- Tervezés előnyei: Ha most tervezed meg az osztalékot, akkor már látod, hogy az évben nagyjából mit is értél el.
- Stratégia: Egy megfelelően, kellő előrelátással kivett osztalékot nem feltétlen veszed ki minden évben, lehet, hogy csak elkülönítve gyűjtöd (ennek előnyei, hogy szükség esetén gond nélkül visszahívható, és idő közben dolgozik is a pénz)
- Likviditás megőrzése: A nem ad hoc jelleggel kivett osztalék lehetőséget biztosít a számodra, hogy a céges likviditásodat is megőrizd
- Célok magánszemélyként: A kivett osztalék nemcsak a személyes pénzügyek stabilitását biztosítja, hanem lehetőséget ad befektetések indítására is.
2. Beruházások időzítése: az adóalap csökkentésének egyik kulcsa
Az év végi beruházások előnye, hogy adott esetben azonnal elszámolhatók költségként, így csökkentve a társasági adó alapját.
Milyen beruházások jöhetnek szóba? Például:
- új eszközök,
- szoftverek
- irodai felszerelések beszerzésére
- nagyobb beruházások indítása (itt a költségek több év között oszlanak majd meg)
Hosszú távú megtérülés: Egy jól időzített beruházás nemcsak az idei adóévet segíti, hanem növeli a vállalkozás hatékonyságát is.
3. Tartós Befektetési Számla (TBSZ): hosszú távú előnyök magánszemélyként
A TBSZ számla a magánszemélyek számára kiemelkedő lehetőséget biztosít az adóoptimalizálásban.
Hogyan működik?
A számla lehetővé teszi, hogy a megtakarítások után fizetendő kamatadó mértéke 3 év után 10%-ra, 5 év után pedig 0%-ra csökkenjen.
Miért fontos vállalkozóknak?
Bár a TBSZ vállalkozásként nem érhető el, magánemberként érdemes kihasználni ezt a lehetőséget, különösen, ha az osztalékkivételből származó összeget szeretnél befektetni.
4. Tartalékképzés és az adóalap
Az év végi zárás során lehetősége van tartalékot képezni valamely későbbi beruházásra. Ennek a te saját cégedben jelentkező aktuális adócsökkentő hatásáról a könyvelőd tud számodra bővebben felvilágosítást nyújtani. (Milyen típusú tartalékokról van szó? Az eredménytartalékok képezhetik az alapot a jövő évi fejlesztésekhez, vagy a várható kiadások fedezetéhez.)
De lépjünk egy kissé hátrébb, és nézzük meg, hogy az üzleti tervezésben milyen szerepet játszhatnak a tartalékok.
Arról a cikk elején már volt szó, hogy ha beruházást indítasz, akkor annak a felmerült költségek miatt társasági adót csökkentő hatása van. A kérdés, hogy csak csip-csup dolgokra tudod elszórni a pénzt, vagy van lehetőséged „rendes” beruházásra is.
Itt a következőket nézd át:
- Milyen nagyobb célok lehetnek aktuálisak a következő 5 (esetleg 10) év során?
- Hitelképes-e a céged? Mármint a célhoz mérten.
- Van-e kellő önerőd ahhoz, hogy a bank által elvárt önerőt úgy előteremtsd, hogy az nem érinti a céged normál működését?
A legtöbb esetben javasolt egy standard értékpapírszámlán tartalékot képezni (és nyilván ott a pénzt dolgoztatni) annak érdekében, hogy ez a kérdés is ki legyen pipálva.
5. Pénzügyi és könyvelési pontosság: az átláthatóság alapja
Az év végi áttekintés során kiemelt figyelmet kell fordítani a bevételek és kiadások pontos rögzítésére. Az szerintem előtted is ismert, hogy az elmaradt számlák, hibás könyvelési tételek nemcsak a záráskor okoznak problémát, hanem később, az adóellenőrzések során is kockázatot jelentenek.
Ám ha a pénzügyi pontosságot kissé tágabban is értelmezed, akkor a következőkre figyelj ennél a pontnál:
- meglévő szerződések áttekintése: sok esetben tűzoltás jelleggel kötnek meg szerződéseket, amik mára már csak viszik a pénzt, sok esetben egymást is átfedik, vagy épp kimaradt valami fontos
- biztosítások aktualizálása: ez nem feltétlen csak évfordulón esedékes, elvégre év közben is történhettek események (fejlesztettél vagy épp eladtál valamit)
- hitelszerződések áttekintése: bár a hitel kamata adóalap csökkentő tétel, de ez nem elég indok arra, hogy magas THM-mel rendelkező hiteled legyen
Összegzés
Az év végi adóoptimalizálás nemcsak egyfajta önként vállalt kötelezettség, hanem lehetőség is arra, hogy megalapozd a vállalkozásod jövőjét. Ne hagyjd az utolsó pillanatra! Szakértői segítségért vegye fel velünk a kapcsolatot.