Barion Pixel

A 8 legfontosabb ok a tőkegyűjtés indítására

Mi a legfontosabb 8 ok arra, hogy te is rendelkezz folyamatos díjas tőkegyűjtéssel?

Ha már folyamatos díjas tőkegyűjtés, akkor jó a kérdés, hogy miért nincs ilyen sok embernek?

Amíg fiatal vagy, addig nem feltétlen érzed azt, hogy neked hosszútávra kellene gondolnod. Illetve egy fiatalnak sok-sok, az életkezdéssel kapcsolatos kiadása is felmerül. De minél többet vársz, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy szükséged lenne a még össze sem gyűjtött pénzre (így marad az, hogy hitelből oldod meg a célodat, már ha lehetséges), a feladatod, problémád viszont egyáltalán nem lesz kevesebb az idő előre haladtával.

A 8 legfontosabb ok a tőkegyűjtés indítására

 

A folyamatos díjas tőkegyűjtésre a legkézenfekvőbb példa a unit-linked életbiztosítás. Mielőtt szaladnál, és megkötnéd a legelső elérhető verziót, hangsúlyoznám, hogy még most is igaz az, hogy szerződés és szerződés között nagyon sok eltérés van a tudásukat (azaz az eredményességüket), a rugalmasságukat illetve sok egyéb pontjukat figyelembe véve.

Ahhoz, hogy ez a különbség te javadra jöjjön elő, kérj egy visszahívást a kapcsolat menün keresztül, vagy még kényelmesebben, ezt az űrlapot kitöltve:

 

Miért pont a folyamatos díjas tőkegyűjtés?

Írhatnám, hogy ha ez neked nem szimpatikus, akkor válaszd az egyösszegű megoldást, mondjuk egy értékpapírszámla adta lehetőségen keresztül. De ahhoz, hogy azt ki tudd használni, már rendelkezned kell egy adott tőkével. A két megoldás nem zárja ki egymást, én magam is ismerek több olyan ügyfelet, akik mind a kettővel rendelkeznek. Most viszont a tőke felépítésének előnyeit vesszük végig, nem pedig a meglévő tőke használata a téma.

 

Mi az a 8 ok, ami miatt jó ötlet, ha van folyamatos tőkegyűjtésed?

 

Kieső jövedelem pótlása

A unit-linked életbiztosítás, mint ahogy a neve is mutatja, életbiztosítás. Egy ilyen szerződéssel a hátad mögött két lehetséges opció is van:

Megéled a szükséges összeg felhasználásának időpontját

A kieső jövedelemre ekkor a legkézenfekvőbb példa a nyugdíjba vonulással szinte kötelezően együtt járó bevételkiesés. A nyugdíjbiztosítást (amely általában ugyanúgy folyamatos díjas tőkegyűjtésként indul, mint ami a mostani témánk) pont erre találták ki. A normál, nem nyugdíjhoz kötött tőkét pedig felhasználhatod pl. arra, hogy könnyebben válts munkahelyet, vagy idő előtt menj nyugdíjba.

Nem éled meg a futamidő végét

Ekkor normál életbiztosításként funkcionál. Bár az érzelmi tragédiát nem hidalja át, de segít a család életben maradt tagjainak abban, hogy folytatni tudják a megszokott életüket, ne kelljen kényszerből értékesíteniük semmit sem.

Hagyatéktervezés

A hagyatéktervezés nem könnyű téma, sokakat feszélyez. Ettől még fontos terület.

Amikor a saját, már összegyűjtött, vagy éppen épülő félben levő tőkéd a kérdés, akkor nyilván nem az jár a fejedben, hogy milyen jó lesz majd valaki másnak, ha te már nem leszel. Ám a jog lehetőséget ad neked arra, hogy azokat a személyeket (pl. házastárs), akikkel együtt építed fel ezt a tőkét, egy esetleges tragédia esetében jobban segítsd, mint  ami a normál, örökösödési eljárási rend szerint járna nekik. Ilyen tipikusan akkor fordul elő, amikor vagy együtt használnátok fel ezt a pénzt, vagy úgyis annak a személynek gyűjtöd össze, aki kedvezményezettként meg van jelölve.

Arra figyelj, hogy ha gyermeknek gyűjtesz tőkét, akkor ne a még kiskorú gyermek legyen a kedvezményezett. A COVID idején sokan estek ebbe a hibába, főleg az idősebb generáció tagjai közül, és a kisunokára hagyták a pénzt. A nagyszülők nem élték túl a COVIDot, a biztosító az írásos rendelkezés szerint járt el, a gyámügy pedig zárolta a számlát. Ezen a számlán technikai kamattal dolgozik a pénz, de inkább mondhatjuk úgy, hogy mivel a technikai kamat az inflációt meg sem közelíti, így folyamatosan romlik a vásárlóerő.

Tőkegyűjtés hitel kifizetésére

Akár már van meglévő hiteled, akár még csak most tervezel hitelből megvalósítani valamilyen célodat, lehetőséged van arra, hogy ezzel párhuzamosan felépítsd a hitel idő előtti visszafizetését, azaz előtörlesztését segítő tőkét. Ezt ha kéred, segítünk megtervezni. 

A lényeg, hogy nem centized ki a hiteltörlesztést. Ez amúgy sem tanácsos, így marad lehetőséged arra, hogy a törlesztés mellett valamekkora összeget félre tegyél és dolgoztass, majd a hozamokkal megnövelve betörleszd a hitelbe.

Itt felhívnám a figyelmedet, hogy azt a megoldást, hogy felveszel hitelt, ezt befekteted, majd arra vágysz, hogy hozamokkal növelve a banknak a tőkét visszaadod, a bank pénzén meg nyersz, felejtsd el. Jellemzően nem szokott összejönni.

Gyermek életkezdésének támogatása

A gyermek életkezdésének finanszírozása sosem olcsó mulatság. Teljesen mindegy, hogy merre szeretnél indulni, a legkönnyebb, ha van miből.

Nézzük a leggyakrabb eseteket:

  • Ingatlant veszel: ehhez még akkor is jelentős induló tőkével kell rendelkezned, hogy ha bevételt is termelsz vele, azaz kiadod.
  • Továbbtanulás: az államilag finanszírozott szakon, végig kollégiumi szállást / otthonról bejárási lehetőséget élvező ösztöndíjas diák ma már ritka, mint a fehér holló. Függően attól, hogy melyik iskolát nézzük, illetve szükséges-e albérlet a szálláshoz, a költségek nagyon könnyen 10 millió forint fölött állhatnak meg.
  • Vállalkozásindítás: ha te magad is vállalkozó vagy, akkor lehet, hogy a legkönnyebb azzal segíteni a gyermekedet, hogy a védőszárnyaid alatt indítasz neki egy olyan vállalkozást, amiben a gyermek tehetséges, és vélhetően sikeres is lesz. Ennek viszont jellemzően van tőkevonzata is.
  • Esküvő: bár nem az a tipikus, 18. életévre tervezett esemény, de életkezdés. Egy esküvő költségei még szűkebbre szabott igényeknél is könnyen 7 számjegyűek lehetnek.

Tartalék felépítése

Van valamilyen bakancslistás célod?
Szeretnél megvalósítani valamit?
Netalán csak félsz egy negatív esemény bekövetkeztétől, és ennek kivédésére kell a tőke?

Ezek megvalósítására szolgál a tartalék felépítése. Ezt ne keverd össze a vésztartalékkal. Elvégre abból éven belül élsz meg. Ebből a felépített tartalékból pedig akár éveken át, történjen bármi.

Most lehet, hogy legyintesz, hogy ugyan, minek is ez neked. De meglátásom szerint még mindig jobb, ha van, és legfeljebb valami másra használod fel a pénzt, mintha kellene, de nincs.

Befektetés diverzifikálása

Ahogy már fentebb is írtam, az egyösszegű megoldás és a folyamatos díjas tőkegyűjtés nem zárja ki egymást. Ugyanígy nem kizáró tényező, ha van más típusú befektetésed is (mondjuk ingatlan, amit kiadsz).

Ha a pénzedet nem csak egyetlen irányba küldöd dolgozni, akkor a saját pénzügyi biztonságodat is növeled. Erre pedig nagyon jó lehetőséget ad, ha a rendszeres időközönként befektetett pénzedet nem a többi mellé teszed.

Vállalkozásindítás, fejlesztés

Lehet, hogy már eldöntötted, hogy vállalkozó szeretnél lenni, és már látod is magadat, amint bejegyzik életed első cégét.

Az álomnak sokszor azért van keserű vége, mert a likviditás megtervezésére kevés, vagy inkább semmilyen figyelmet sem fordít a (leendő) vállalkozó. Ha vállalkozást indítanál, legyen az bármilyen zseniális ötlet, de tervezz úgy, hogy a költségeid magasabbak lesznek, mint amire első nekifutásból gondolnál, a bevételeid pedig lényegesen később jelennek meg. A tőkeépítés arra jó, hogy a kezdeti, nagy pénzigényű időszakot átvészeld akkor is, ha akár önhibádon kívül elmarad minden bevételed.

A vállalkozásfejlesztés hasonló téma, csak itt értelemszerűen a vállalkozás pénzéből építed fel a későbbi tervedhez szükséges tőkét, ezzel is csökkented a szükséges hiteleid mértékét.

Lelki béke

Az élet hozhat változásokat, és gyakran hoz is. Sokkal nyugodtabban tudsz úgy aludni, hogy történjen bármi, van miből megoldanod. Ehhez nem feltétlen kell nagy célokkal rendelkezned, elvégre ez „csupán” egy védőhálót biztosít számodra az előre nem látható dolgok fedezetére.

 

Melyik az a célod, amelyikhez jó lenne apránként felépíteni a tőkét? Tudasd a kapcsolat menün keresztül, és kérj segítséget a megvalósításhoz!

Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTPS-sütiket használunk a jobb működésért.